موم ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

بریس ها یک راهکار ارتودنتیک ترجیح داده شده برای دستیابی به دندان های همراستا به منظور داشتن یک بایت بی نقص است که برای سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی مهم است.

افرادی که از بریس های فلزی سنتی استفاده می کنند، معمولاً به دلیل لبه های کمی تیز بریس ها، در ابتدا دچار ناراحتی یا سوزش می شوند. آنها همچنین ممکن است در برخورد با براکت های شکسته یا سیم های شل که ممکن است بافت های نرم داخل دهان را خراش دهند، با چالش مواجه شوند.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی، تحت عنوان موم دندانپزشکی یا موم بریس نیز شناخته می شود. از موم زنبور عسل، پارافین یا موم کارنائوبا که در دمای اتاق جامد است ساخته می شود. موم ارتودنسی برای ایجاد مانعی بین سیم های بریس و بافت دهان شما اعمال می شود. اما گرمای دست ها آن را به اندازه کافی نرم می کند که اعمال آن آسان می شود. موم ارتودنسی شفاف است و از این رو هنگام اعمال جلب توجه نمی کند.

موم ارتودنسی عموماً بدون مزه است، اما ممکن است انواع طعم دار مانند گیلاسی، نعناعی یا آدامسی آنها را نیز پیدا کنید. فرمولاسیون آن بویژه مختص تسکین درد، تحریک پذیری یا هر گونه ناراحتی است که گاهی اوقات ممکن است توسط ابزارهای ارتودنسی مانند براکت ها و سیم های بریس ها، لیگاچورها یا حتی پروتزهای پارسیل که دارای چفت های سیمی هستند، ایجاد شوند. همچنین در صورت آسیب دیدگی یا لب پر شدگی دندان می توانید از موم دندانپزشکی برای تسکین کوتاه مدت استفاده کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی نامرئی: یکدست کردن دندان ها بدون جلب توجه دیگران

چگونه موم ارتودنسی را روی بریس قرار دهیم؟

  • دندان های خود را با دقت و به آرامی مسواک بزنید تا مطمئن شوید که ذرات غذا کنار بریس ها گیر نکرده باشند، بخصوص در ناحیه ای که می خواهید موم روی آن اعمال کنید.
  • قبل از شروع فرآیند اعمال موم، بریس ها را با دستمال خشک کنید. این مهم است زیرا کاملاً خشک بودن آن منطقه تضمین می کند که موم برای مدت طولانی تری باقی خواهد ماند.
  • دست های خود را بشویید و کاملاً خشک کنید. یک تکه موم کوچک بردارید و آن را با انگشتان خود به شکل توپ در آورید. این تکه باید به اندازه ای بزرگ باشد که قطعه سیم یا براکتی که باعث تحریک یا ناراحتی دهان شما می شود را بپوشاند. به طور کلی، یک توپ به اندازه یک نخود یا مغز ذرت بو داده کافی است. موم را به مدت حداقل 5 ثانیه بین انگشتان خود بچرخانید. این باعث نرم شدن آن می شود و روند اعمال آن را ساده می کند.
  • منطقه ای که باعث آزار شما می شود را پیدا کنید. اگر دیدن براکت یا سیم شل شده یا شکسته دشوار است، گونه خود را رو به بیرون بکشید و به دنبال نقاط متورم یا قرمز روشن باشید. شما همچنین می توانید به آرامی داخل گونه ها یا لثه های خود را بررسی کنید تا نواحی آسیب دیده را پیدا کنید.
  • توپ موم را روی سیم یا براکتی که شما را آزار می دهد فشار دهید. در صورتی که آن تکه از بریس های دندانی در پشت دهان شما قرار دارد، تا جایی که می توانید لپ خود را بکشید. سپس انگشت شست خود را رو به بیرون بکشید و تکیه گاه زبان و انگشت سبابه خود را بگیرید تا توپ مومی را در جای خود قرار دهید.
  • موم را چند مرتبه مالش دهید تا اطمینان حاصل کنید که به درستی چسبیده است. باید یک برآمدگی کوچک تشکیل دهد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لیگاچور ارتودنسی چیست؟

اقدامات احتیاطی که هنگام اعمال موم ارتودنسی باید انجام دهید:

  • شما باید موم دندانی را هر زمان که شروع به کنده شدن کرد، یا دو مرتبه در روز، تعویض کنید.
  • هرگز موم ارتودنسی را بیش از دو روز متوالی داخل دهان نگذارید زیرا ذرات غذا روی موم گیر می کنند که ممکن است منجر به انباشته شدن باکتری ها شود.
  • توصیه می شود در حالی که موم داخل دهان است از خوردن و آشامیدن خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ریخته شدن موم شود. بنابراین، بهتر است آن را پس از صرف غذا و مسواک زدن کامل دندان های خود اعمال کنید.
  • نواحی دردناک یا تحریک شده داخل دهان اگر نادیده گرفته شوند، ممکن است عفونی شده و منجر به بروز سایر مشکلات جدی سلامت دهان شوند. تا زمانی که به دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مراجعه نکرده اید، می توانید از موم دندانپزشکی، همانطور که در بالا توضیح داده شد، استفاده کنید.
موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

پرسش های متداول در مورد موم های ارتودنسی

زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، موم ارتودنسی بسیار مهم است. اگر به این فکر می کنید که موم ارتودنسی برای چیست و چرا وقتی بریس دارید به آن نیاز دارید، پرسش هایی که در زیر به آنها پاسخ داده شده است به شما کمک می کنند.

موم ارتودنسی برای چیست؟

براکت ها و سیم های فلزی موجود در بریس های دندانی، در اثر ساییدگی روی بافت نرم داخل دهان می توانند آن را تحریک کنند. در وهله اول، زبان و گونه شما در چند هفته نخست درمان ارتودنسی حساس هستند. تا زمانی که به بریس های دندانی جدید خود عادت کنید، موم ارتودنسی به شما کمک می کند از بافت های نرم داخل دهان خود در برابر درد و ساییدگی بریس ها محافظت کنید.

آیا می توان با وجود موم روی بریس های خود غذا خورد؟

موم ارتودنسی خوراکی است، اما خوردن آن وقتی روی دندان ها قرار دارد، می تواند چالش برانگیز باشد. این موم ها می توانند به غذای شما بچسبند و طعم وحشتناکی خواهد داشت. بنابراین، توصیه می شود قبل از خوردن غذا، موم دندان را بردارید. اگر غذا خوردن بدون موم دندان برای شما خیلی دردناک است، بعد از غذا خوردن فوراً موم را روی بریس های خود جایگزین کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراحل درمان ارتودنسی

آیا می توان با موم روی بریس های خود چیزی نوشید؟

موم دندان در صورت بلعیدن بی ضرر است، اما نوشیدن هر چیزی در حالی که موم روی بریس های شما قرار داشته باشد می تواند باعث شل شدن موم شده و باعث ریزش آن شود.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

آیا می توان در طول شب موم را گذاشت یا قبل از خواب باید آن را برداشت؟

خوابیدن با موم دندان اشکالی ندارد. اگر فکر می کنید بریس ها باعث بدتر شدن آسیب دیدگی های شما در هنگام خواب می شوند، می توانید آن را یک شب در جای خود باقی بگذارید.

آیا موم دندانپزشکی هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن برای دیگران قابل توجه است؟

از آنجا که موم ارتودنسی تقریباً شفاف است، هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن به سختی کسی متوجه آن خواهد شد.

موم ارتودنسی چه طعمی دارد؟

موم ارتودنسی در حالت طبیعی خود بی مزه است. اما چند برند موم دندانپزشکی وجود دارند که آنها را طعم دار تولید کرده اند، مانند نعناع برای مزه دار کردن.

چند بار باید از موم دندانپزشکی استفاده کرد؟

در طول درمان ارتودنسی می توانید هر چند بار که نیاز دارید از موم دندان استفاده کنید. این ماده غیر سمی و بی ضرر است.

چگونه می توان موم را از روی بریس ها برداشت؟

گرچه موم دندانپزشکی به صورت خود به خود پوسته پوسته می شود، اما اگر می خواهید آن را بردارید، می توانید از انگشتان خود یا یک ابزار کوچک و تیز مانند خلال دندان برای برداشتن آن استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد از نخ دندان استفاده کنید.

از کجا می توان موم ارتودنسی خریداری کرد؟

شما می توانید موم ارتودنسی را از داروخانه های مجهز خریداری کنید یا می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.