هدگیر ارتودنسی چیست و آیا واقعاً مؤثر است؟

اول اینکه هدگیر ارتودنسی چیست؟

گاهی اوقات، بریس ها به تنهایی برای جابجا کردن دندان ها به موقعیت بهتر، یا رفع مشکلات مربوط به بایت یا رفع مشکلات رشد فک ها کافی نیستند. در این شرایط، متخصص ارتودنسی شما ممکن است استفاده از ابزارهای مخصوص را توصیه کند. هدگیر ارتودنسی نام کلی است که به ابزاری داده شده است که تا حدی در خارج از دهان پوشیده می شود و نیروی کافی برای حرکت صحیح دندان ها و هدایت رشد صورت و فک ها ایجاد می کند. با اعمال نیروی ارتودنتیک تحت حمایت هدگیر به دندان ها، به آرامی شکل فک با موقعیت ایده آل منطبق می شود. نتیجه یک مجموعه زیبا از دندان ها و همچنین یک بایت همراستا است.

انواع مختلفی از هدگیرهای ارتودنسی وجود دارند که هر کدام برای بهترین عملکرد در یک موقعیت خاص طراحی شده اند و همه آنها برای حرکت دادن دندان ها به موقعیت صحیح خود کار می کنند. ما یک طرح درمانی برای رفع نیازهای فردی شما طراحی خواهیم کرد و مناسب ترین نوع هدگیر را انتخاب خواهیم کرد؛ همچنین استفاده و مراقبت از آنها را به شما آموزش خواهیم داد. مهم است که دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید تا ارتودنتیست با همکاری خود شما بتواند بهترین نتایج را از درمان شما به دست آورد.

چه زمانی استفاده از هدگیر ارتودنسی ضروری است؟

معمولاً برای مشکلات متوسط ​​تا شدید ارتودنتیک که با بریس های سنتی به تنهایی قابل اصلاح نیستند، استفاده از هدگیر ضروری است. مشکلات جدی بایت یا ناهماهنگی ممکن است به جابجایی های خاصی نیاز داشته باشند که بدون هدگیر قابل انجام نیستند. به عنوان مثال، اگر شکاف بزرگی داخل لبخند خود دارید، ممکن است نیاز داشته باشید که تعدادی از دندان های شما به سمت جلو حرکت کنند و برخی دیگر به عقب برده شوند. بدون استفاده از هدگیر به عنوان یک تکیه گاه محکم، این امر در آینده می تواند باعث بروز ناهماهنگی در بایت شود. در برخی موارد، دندان های عقب باید به جلو حرکت داده شوند. براکت های متصل به دندان های مولر عقب دهان نمی توانند به این هدف دست یابند، به همین دلیل است که ممکن است برای ایجاد تکیه گاه در جلوی دهان خود به هدگیر ارتودنسی نیاز داشته باشید.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

انواع هدگیر ارتودنسی

هدگیر “سرویکال پول”

یکی از انواع متداول هدگیرهای ارتودنسی، سرویکال پول یا پشت گردنی cervical pull نام دارد. این ابزار دارای یک سیم U شکل است که به بندهای روی دندان های عقب شما متصل می شود، و یک بند که در پشت گردن شما بسته می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقش رابر بندها یا الاستیک ها در درمان ارتودنسی

هدگیر “های پول”

یک ابزار مشابه، هدگیر های پول high-pull (کشش رو به بالا) است، که همچنین دارای سیمی است که به دندان ها متصل می شود، به اضافه یک بند که پشت سر و روی سر قرار می گیرد.

این نوع هدگیرها معمولاً برای اصلاح اوربایت افقی شدید (که از نظر فنی “اورجت” نامیده می شود) در کودکان استفاده می شود و از رشد فک بالا جلوگیری می کند. همچنین می توان از آنها برای افراد بزرگسالی استفاده کرد که برای حفظ بایت مناسب و فاصله دندان ها پس از کشیدن دندان به کمک نیاز دارند. به طور کلی، این نوع هدگیرها به گونه ای طراحی شده اند که از 12 تا 14 ساعت در روز استفاده شوند.

هدگیر “ریورس پول”

نوع دیگری از هدگیرها کشش معکوس reverse-pull یا فیس ماسک هستند. این ابزار به طور کلی برای اصلاح آندربایت استفاده می شود و به آرامی فک بالا را (به جای عقب) به سمت جلو می کشد، که به آن اجازه می دهد تا به فک پایین برسد. این ابزار از دو پد تشکیل شده است- یکی روی پیشانی، دیگری روی چانه- که توسط یک قاب عمودی به یکدیگر متصل شده اند. کش ها یا سیم ها که از چارچوب به بریس ها متصل می شوند، نیروی کششی را اعمال می کنند. ممکن است لازم باشد 14 تا 16 ساعت در روز از این ابزار استفاده شود.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

مزایای استفاده از هدگیر ارتودنسی

در حالی که هدگیر ارتودنسی ممکن است یکی از ابزار جانبی مورد علاقه افراد نباشد، این ابزار دارای مزایای غیر قابل انکاری است، از جمله:

  • نتایج: در درجه اول، هدگیر ارتودنسی نتایج شگفت انگیزی را ارائه می دهد که ممکن است شما یا فرزندتان با هیچ درمان دیگری نتوانید آنها را به دست آورید.
  • طول درمان: برای مسائلی که در غیر این صورت ممکن است به زمان بیشتر یا جراحی نیاز داشته باشند، از یک روند درمانی کوتاه تر لذت ببرید.
  • راحتی: بسیاری از گزینه های هدگیر به گونه ای طراحی شده اند که قابل جابجایی هستند، و این امکان را برای بیماران فراهم می کنند که ابزار ارتودنسی خود را برای مدت زمان لازم استفاده کنند در حالی که هنوز می توانند آن را خارج کنند. در واقع، اکثر هدگیرها فقط باید در رختخواب استفاده شوند!
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع بریس های ارتودنسی

ساخت هدگیر به شما بستگی دارد

هر نوع هدگیری که استفاده می کنید، نکات مهمی وجود دارند که باید از آنها مطلع باشید. احتمالاً ضروری ترین مورد این است: برای مؤثر بودن این ابزار، باید دستورالعمل های مربوط به استفاده از هدگیر را به دقت دنبال کنید- به این معنا که آن را هر روز برای مدت زمان مشخص شده روی سر خود قرار دهید. اگر شب ها هدگیر استفاده می کنید و یک شب را از دست می دهید، باید روز بعد زمان از دست رفته را جبران کنید- در غیر این صورت، هر نتیجه ای که با استفاده طی هفت روز گذشته بدست آورده اید، ممکن است از بین برود!

کاملاً طبیعی است که برای عادت کردن به استفاده از هدگیر ارتودنسی، کمی احساس ناراحتی کنید. خوشبختانه، اگر آن را با تعهد استفاده کنید، معمولاً ناراحتی در عرض چند روز از بین خواهد رفت. ارتودنتیست شما ممکن است یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن و یا یک رژیم غذایی نرم را برای کمک به شما توصیه کند.

گاهی اوقات هنگام جویدن ممکن است مقداری درد یا حتی کمی سستی در دندان های مولر اول خود احساس کنید. این طبیعی است، و نشان می دهد که ابزار در حال کار کردن است. با این حال، اگر درد غیر عادی دارید، شاید متوجه شوید که بند تکیه گاه روی دندان های مولر اول شما (بندی که هدگیر به آن متصل می شود) سست شده است، یا ممکن است ناگهان متوجه شوید که به نظر می رسد که هدگیر درست قرار نمی گیرد، این می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل باشد. در این صورت، فوراً با ما تماس بگیرید.

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

از هدگیر و سلامت دهان خود مراقبت کنید.

برای آنکه هدگیر ارتودنتیک شما آنطور که باید کار کند- و برای حفظ سلامت عمومی دهان خود- مهم است که دستورالعمل های ما را در مورد مراقبت و تمیز کردن دنبال کنید. همچنین مهم است که یاد بگیرید چگونه از هدگیر خود استفاده کنید و آن را به درستی و بدون خطر خارج کنید. به خاطر داشته باشید که هر بار که به مطب مراجعه می کنید آن را با خود به همراه داشته باشید- اما زمانی که در حال انجام ورزش هستید یا حتی در اتاق نشیمن اسب سواری می کنید آن را کنار بگذارید!

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  استفاده از دهانشویه در طول درمان ارتودنسی: آری یا خیر؟

استفاده از هدگیر ارتودنسی ممکن است یک تنظیم بزرگ به نظر برسد- و هیچ کس منکر این نیست که مدتی زمان می برد تا فرد به آن عادت کند. اما به خاطر داشته باشید که شما بخشی از تیمی هستید که شامل مطب ما، و دندانپزشک عمومی شما، و خود شما می شود! وقتی همه با هم کار می کنند، ممکن است به هدف خود برسید: یک لبخند زیبا که برای تمام عمر خواهید داشت!

آیا شما یا یکی از اعضای خانواده شما آماده هستید تا لبخند یکدستی که شایسته آن هستید را بدست آورید؟ در صورت نیاز به هدگیر ارتودنسی، نیازی به ترس از روند درمان یا نگرانی نیست. با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا شما یا یکی از عزیزان شما بتوانید به لبخند رویایی خود دست یابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.