معرفی ارتودنسی فانکشنال و بهترین زمان درمان درآن

نامنظم بودن دندان ها یکی از مشکلات اساسی در زیبایی ظاهری افراد است که خوشبختانه به وسیله درمان ارتودنسی قابل برطرف شدن است، اما گاهی اوقات ناهنجاری های موجود در ساختار فک بالا یا پایین که به آن ها مشکلات ارتوپدی فک ها نیز گفته می شود وجود دارند که درمان آن ها به سادگی از طریق روش های متداول ارتودنسی قابل انجام نیست. برای درمان ناهنجاری های موجود در رشد فک بالا یا پایین از دستگاه‌ های ارتودنسی فانکشنال مخصوص استفاده می ‌شود که به ارتودنسی فانکشنال موسوم است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص ارتودنسی فانکشنال کسب کنید.

 ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

معرفی

روش درمانی ارتودنسی فانکشنال یکی از زیر مجموعه ‌های درمان ارتودنسی است که در آن با استفاده از دستگاه های ثابت و متحرک، ناهنجاری های موجود در فک و استخوان فک برطرف می شود. ناهنجاری های متداولی که با استفاده از روش درمانی ارتودنسی فانکشنال قابل برطرف شدن است، شامل ناهنجاری های کلاس ۲ یا ۳ می شود. در ناهنجاری کلاس 2 فک پایین عقب تر از فک بالا قرار دارد و در ناهنجاری کلاس ۳ فک بالا عقب تر از فک پایین است. در بیشتر موارد با بهره گیری از دستگاه های فانکشنال که به صورت متحرک یا ثابت هستند، می ‌توان این مشکلات را برطرف کرد و فک ها را با هم سازگار نموده و در اثر این امر مشکلات تکلم، جویدن و بلع غذا و مهم تر از همه ظاهر افراد و زیبایی آن ها برطرف خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علت تراشیدن دندان قبل از اینویزیلاین

با توجه به اینکه در این روش درمانی عملکرد فک ها بهبود می یابد، این روش به ارتودنسی فانکشنال موسوم شده است. در ارتودنسی فانکشنال با استفاده از دستگاه های مخصوص، عملکرد عضلات فک تغییر یافته، رشد آن ها در راستای برطرف کردن مشکلات فک تغییر می کند تا نهایتا ساختار فک به حالت نرمال برسد.

 ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

بهترین زمان برای اقدام به درمان ارتودنسی فانکشنال

درمان ارتودنسی فانکشنال را می توان از هر سنی آغاز کرد. جلو یا عقب بودن فک ها در همان سنین کودکی قابل مشاهده است و با رشد کودک این مشکل همچنان وجود خواهد داشت و در صورت عدم درمان به موقع شدت پیدا می کند، اما خوشبختانه بر خلاف اصول درمان ارتودنسی های متداول که بهتر است پس از اتمام رشد دندان ‌ها انجام شود، ارتودنسی فانکشنال را می ‌توان از سنین کودکی و حدود 6 الی 7 سالگی آغاز کرد. لازم به ذکر است برای درمان مشکل جلو بودن فک پایین بدون در نظر داشتن جنسیت بهترین زمان آغاز به درمان سنین ۷ الی ۸ سالگی گزارش شده است، اما برای درمان عقب بودن فک پایین برای دختران سنین ۹ الی ۱۰ سالگی و برای پسران سنین ۱۲ الی ۱۳ سالگی گزارش شده است.

مدت زمان درمان ارتودنسی فانکشنال

به طور کلی می‌توان گفت مدت زمان درمان ارتودنسی فانکشنال حداقل ۱۰ ماه الی یک سال است که بسته به شدت ناهنجاری و سلامت کلی بیمار ممکن است این روش درمانی بیش از یک سال به طول بیانجامد. لازم به ذکر است با استفاده از درمان ارتودنسی فانکشنال نه تنها مشکلات ساختاری فک بهبود می ‌یابد بلکه ظاهر نیمرخ بیمار و لبخند او نیز زیبایی خود را باز خواهد یافت.

 ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

مقایسه دستگاه های ارتودنسی فانکشنال ثابت یا متحرک

در این مبحث باید به این مسئله اشاره داشت که ناهنجاری های موجود در دهان و دندان بیمار از چه نوعی است. ناهنجاری های کلاس ۲ یا ۳ بهتر است با استفاده از دستگاه های فانکشنال متحرک درمان شود، اما برای بزرگسالان، استفاده از دستگاه های ارتودنسی متحرک به اندازه دستگاه های ثابت کارآمد نیست و بنابراین هر چه سن بیمار بیشتر باشد احتمال موفقیت آمیز بودن درمان ارتودنسی فانکشنال با دستگاه های متحرک کمتر خواهد بود. به همین دلیل به طور کلی بیان می ‌شود که در سنین رشد، دستگاه های ارتودنسی فانکشنال متحرک و پس از گذشت سنین رشد، دستگاه های ارتودنسی فانکشنال ثابت بهترین انتخاب خواهند بود.

 ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

سایر نکات مرتبط با ارتودنسی فانکشنال

بسته به سن بیمار و شدت بیماری او هزینه درمان ارتودنسی فانکشنال متفاوت است. علاوه بر این دستمزد متخصص ارتودنسی نیز در تعیین هزینه نهایی درمان نقش دارد. با این وجود تعدادی از بیمه ‌های درمانی هزینه ‌های لازم برای درمان ارتودنسی را پوشش نمی دهند. مراجعه به موقع برای برطرف کردن ناهنجاری‌ های فک خصوصاً در صورت وجود مشکل جلو بودن یا عقب بودن فک بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که مشکل ناهنجاری فک کودک در حدود سنین ۶ تا ۸ سالگی تشخیص داده شود ،در کاهش مدت زمان درمان ارتودنسی و میزان هزینه ‌های آن نقش دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات معمول و غیر معمول بریس های ارتودنسی

سخن نهایی

روش درمان ارتودنسی فانکشنال، روشی پر کاربرد خصوصا برای کودکان ار سنین 6 سالگی تا پس از پایان بلوغ محسوب می شود. در این روش درمانی با استفاده از دستگاه های ارتودنسی فانکشنال متحرک یا ثابت، ناهنجاری های موجود در ناحیه دهان و دندان بیماران، خصوصا مشکلات ساختاری فک آن ها بر طرف خواهد شد. جلو بودن یا عقب بودن فک پایین و بالا از جمله مهم ترین مشکلات ساختاری در فک انسان ها است که به سادگی در سنین کودکی با استفاده از روش درمان ارتودنسی فانکشنال قابل درمان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.