ارتودنسی نامرئی: یکدست کردن دندان ها بدون جلب توجه دیگران

افراد زیادی هستند که به دلایل زیبایی یا سلامت دهان تصمیم به شروع درمان ارتودنسی می گیرند. با این حال، توجه به این نکته نیز مهم است که از بین تمام ابزارهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، بیماران ما چیزی را انتخاب می کنند که تحت عنوان ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین شناخته می شود. در این مقاله، قصد داریم برای شما توضیح دهیم اینویزیلاین چیست، چگونه کار می کند، و چه مزایا و معایبی دارد.

بریس های اینویزیلاین روشی جدید و تقریبا نامرئی برای صاف و همراستا کردن دندان های شما هستند. درمان با استفاده از الاینرهای شفاف، متحرک، و راحت انجام می شود. اینویزیلاین شامل مجموعه ای از الاینرهایی است که با استفاده از کامپیوتر به صورت سفارشی برای شما ساخته شده اند. آنها رنگ شفافی دارند. با تعویض الاینرها هر دو تا سه هفته یکبار، دندان های شما به تدریج به سمت تراز صحیح حرکت می کنند. با تعویض آنها در فواصل زمانی هر دو تا سه هفته، دندان های شما به تدریج به سمت جای درست خود جابجا خواهند شد. در طول درمان می توانید به راحتی الاینرها را بردارید. این مزیت این امکان را برای شما فراهم می کند تا طبق معمول دندان های خود را مسواک بزنید و غذا بخورید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که دندان های صاف تر، دندان های سالم تری هستند. هنگامی که بایت شما به درستی در یک راستا قرار گرفته باشد، و دندان های شما صاف باشند، فاصله ها و قسمت های کمتری برای گیر افتادن ذرات غذا و ایجاد پلاک روی دندان ها وجود دارد، که باعث پوسیدگی دندان می شود. از این نظر، ارتودنسی نامرئی یک سرمایه گذاری بلند مدت برای سلامت دهان و دندان های شما است.

برای بدست آوردن دندان های یکدست و زیبا که همیشه می خواسته اید- بدون بریس ها- درمان با اینویزیلاین را در نظر بگیرید. یک مشاوره توسط یک ارتودنتیست مجرب می تواند مشخص کند که آیا الاینرهای شفاف اینویزیلاین برای شما مناسب هستند یا خیر. اینویزیلاین ها اغلب یک گزینه مطلوب برای افراد بزرگسالی هستند که مشاغل حرفه ای دارند و با استفاده از بریس های سنتی فلزی که قابل مشاهده و ثابت برای ماه ها احساس راحتی نمی کنند. فناوری پشت ارتودنسی نامرئی بسیار پیشرفته است و اغلب بسته به مورد هر بیمار، زمان درمان بسیار کوتاه تری را ارائه می دهد.

مقدمه ای بر بریس های شفاف اینویزالاین

اینویزیلاین در سال 1999 توسط فناوریAlign  معرفی شد. این ابزار متحرک ارتودنتیک دارای یک سری الاینرهای پلاستیکی نامرئی (شفاف) است که به راحتی روی دندان های شما قرار می گیرند و به گونه ای طراحی شده اند که آنها را به تدریج به موقعیت مطلوب از نظر ارتودنتیک جابجا می کنند.

امروزه، اینویزیلاین یک برند پیشرو در ساخت ابزارهای ارتودنتیک است، عمدتاً به این دلیل که الاینرهای متحرک (با ضخامت کمتر از یک میلی متر) برای درمان انواع خاصی از مشکلات جزئی نامرتبی دندان ها، به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به براکت های دندانی “سیم و براکت” معمولی، از نظر زیبایی خوشایندتر هستند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی کاربرد دارد؟

در حال حاضر تأیید شده است که الاینرهای اینویزیلاین برای افراد بزرگسال و نوجوانی مناسب هستند که دندان های دائمی آنها کاملاً روییده اند و می توانند صادقانه دستورالعمل های درمان را دنبال کنند- مدت زمانی که هر روز باید از الاینرها استفاده کنند، چیزهایی که آنها می توانند و نمی توانند بخورند و بنوشند، مراجعه به ارتودنتیست خود برای قرار ملاقات های پیگیری درمان. به عنوان مثال، ارتودنتیست ها توصیه می کنند که هنگام استفاده از تری های اینویزیلاین فقط آب بنوشید تا از لک شدن پلاستیک جلوگیری شود. اگر توصیه های درمانی را دنبال نکنید، ممکن است موفقیت درمان را به خطر بیندازید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، اینویزیلاین ها می توانند برای اصلاح انواع مشکلات خفیف دندانی زیر استفاده شوند:

 • دندان های بیش از حد فشرده. زمانی که فضای کافی درون فک وجود نداشته باشد تا همه دندان ها به راحتی یا به طور طبیعی قرار بگیرند (یک تا پنج میلی متر).
 • دندان های با فاصله زیاد. زمانی که به دلیل رشد غیر طبیعی فک یا جابجایی دندان ها به دلیل از دست دادن دندان، بین دندان ها فاصله زیادی وجود داشته باشد (یک میلی متر تا پنج میلی متر).
 • اوربایت یا اورجت. زمانی که هنگام بستن بایت، دندان های فک بالا دندان های فک پایین را کامل در بر می گیرند.
 • هنگامی که دو فک بالا و پایین ناهمراستا باشند، این باعث می شود که یک یا چند دندان بالا درون قسمت داخلی دندان های فک پایین، در جلو و یا دو طرف دهان فرو بروند.
 • عود خفیف. پس از برداشتن بریس های سنتی، زمانی که مقداری حرکت عود کننده دندان رخ داده است.
 • اینویزیلاین همچنین ممکن است یک جایگزین درمانی برای برخی از مال اکلوژن های ساده خاص (ناهنجاری های بایت) باشد.
ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

بریس های اینویزالاین چگونه عمل می کنند؟

استفاده از یک دسته از الاینرهای متحرک برای تنظیم اکلوژن (بایت) موضوع جدیدی نیست. روش اینویزیلاین بر اساس مفهومی است که برای اولین بار در دهه 1940 معرفی شد و در دهه 1970 مجدداً مورد بررسی قرار گرفت که به یک سری قالب های دندانی برای تعیین موقعیت بهینه دندان ها نیاز داشت. روش اینویزیلاین ساده تر از روش های قبلی خود است، و تنها به یک سری قالب گیری ها و عکس ها از دندان ها نیاز دارد، که در طول مشاوره اولیه گرفته شده اند.

این قالب ها برای ایجاد یک نمای سه بعدی رایانه ای از نحوه حرکت تدریجی دندان ها استفاده می شوند، که مبنایی را برای توسعه یک سری الاینرهای سفارشی طراحی شده برای انجام این جابجایی تشکیل می دهد.

الاینرهای اینویزیلاین در لابراتوار دندانپزشکی با استفاده از فرآیندهای طراحی به کمک کامپیوتر/ تولید به کمک کامپیوتر (CAD/ CAM) تولید می شوند. الاینرها برای ارتودنتیست ارسال می شوند، که معمولاً در هر نوبت طی معاینات منظم (تقریباً هر چهار تا شش هفته)، آنها را به صورت یک یا دو تایی به بیمار تحویل می دهد تا درمان به درستی مدیریت شود. هر الاینر باید حدود دو هفته به ترتیب خاص خود استفاده شود، که در طول این مدت دندان ها را با جایجایی های کوچک در حدود 25/0 میلی متر تا 33/0 میلی متر حرکت می دهد. گرچه الاینرها متحرک هستند (برای خوردن، نوشیدن برخی نوشیدنی های خاص و مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن)، اما آنها حداقل باید 20 ساعت در روز استفاده شوند تا دندان ها با موفقیت جابجا شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع بریس های ارتودنسی

یک درمان معمولی اینویزیلاین به 20 تا 30 الاینر برای هر دو قوس دندانی بالا و پایین نیاز دارد. اکثر افراد بزرگسال درمان خود را در کمتر از یک سال کامل می کنند. با این حال، زمان درمان به مشکل خاص دندان های شما بستگی دارد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

مراحل دریافت اینویزیلاین

قبل از شروع هر درمان ارتودنسی، انجام یک پاکسازی تخصصی دهان و بررسی اینکه آیا به انجام نوع دیگری از درمان قبلی دهان نیاز است یا خیر، ضروری است. هنگامی که این تضمین وجود دارد که سلامت دهان و دندان ها مشکلی ندارد، می توان مرحله اول تکنیک دریافت اینویزیلاین را شروع کرد:

ویزیت اول: در این مرحله بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشاوره می شود تا بتواند نیازهای او را بررسی کند و اسکنر داخل دهانی را انجام دهد. پس از آن، در عرض چند ثانیه، یک تصویر واقعی از دهان و شبیه سازی چگونگی تکامل درمان ارتودنسی نامرئی به دست می آید.

مطالعه کامل ارتودنسی: در مرحله بعد، سوابق عکاسی داخل و خارج دهانی، ارتوپانتوموگرافی، تله رادیوگرافی و یا CT دندان از بیماران بالغ گرفته می شود. علاوه بر این، گرفتن قالب از دندان ها با استفاده از اسکنر ذکر شده در بالا یا هر روش موجود دیگری نیز ضروری خواهد بود.

قرار دادن الاینرها: زمانی که بیمار از طرح درمان رضایت داشت، قالب ها ساخته می شوند. در هر حرکت مجازی یک تری جدید ایجاد می شود که با اعمال فشار روی دندان ها، آنها را به موقعیت مورد نظر منتقل می کند.

بازبینی ها: مراجعات در حدود 6 تا 8 هفته انجام می شوند تا متخصص بررسی کند که درمان طبق برنامه پیش می رود.

الاینرها چه مزایا و معایبی دارند؟

بزرگ ترین جذابیت اینویزیلاین برای اکثر بیماران این واقعیت است که خود الاینرها عملا نامرئی هستند. اغلب افراد به سختی می توانند متوجه شوند که شما برای درمان از ابزار دندانی استفاده می کنید- اگر حتی یک درصد توجه کنند. اما مزایای زیاد دیگری نیز وجود دارند، از جمله:

 • آنها قابل جابجایی (متحرک) هستند، به این معنا که می توانید آنها را برای خوردن و نوشیدن از دهان خارج کنید.
 • آنها به راحتی تمیز می شوند و از آنجا که می توانید آنها را از دهان خارج کنید، تمیز نگه داشتن دندان ها نیز آسان است!
 • آنها راحت هستند زیرا هیچ سیم، فلز یا براکت ندارند که باعث ساییدگی دهان ها شوند.
 • آنها در سبک زندگی شما اختلال ایجاد نمی کنند، زیرا می توانند برای مناسبت های مهم مانند عروسی ها، عکس های خانوادگی و جلسات مهم کاری از دهان خارج شوند.
 • آنها برای اکثر مشکلات ارتودنتیک نتیجه بخش هستند.
 • به لطف استفاده از اینویزیلاین، زخم ها یا ناراحتی های ناشی از ابزار، به میزان قابل توجهی کاهش می یابند.
 • با عدم چسباندن اجزاء ابزار به دندان ها، تعداد موارد اورژانسی احتمالی کاهش می یابد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی دندان خرگوشی چگونه است؟

این ابزارها می توانند معایبی نیز داشته باشند، از جمله:

 • قابل جابجایی بودن این ابزار، امکان گم شدن آن را افزایش می دهد.
 • در بیماران مبتلا به دندان قروچه ممکن است منع مصرف داشته باشد، زیرا دندان قروچه می تواند باعث شکستگی ابزار شود.
 • هزینه این درمان نسبت به درمان های دیگر بیشتر است.
ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی

اینویزیلاین ممکن است برای موارد خاصی ناهمراستایی دندان ها و فک ها، یا مشکلات پیچیده بایت مناسب نباشد. از ابزارهای فلزی ارتودنتیک (بریس های سیمی و براکتی سنتی) می توان برای مال اکلوژن های پیچیده استفاده کرد.

بریس های سنتی گرچه از نظر زیبایی به اندازه الاینرهای شفافی مانند اینویزیلاین جذاب نیستند، اما نمونه های امروزی آنها بهبود یافته اند، بنابراین کوچکتر، کمتر قابل مشاهده و کارآمدتر هستند. این بریس های “سیمی و براکتی” جدیدتر، بسیار سریع تر از قبل نیز به اصلاح ناهماهنگی ها کمک می کنند.

فقط یک متخصص ارتودنسی می تواند مشخص کند که کدام گزینه درمانی ممکن است برای شما مناسب باشد. علاوه بر این، یک متخصص ارتودنسی می تواند در مورد جایگزین های درمان ارتودنسی به شما توصیه هایی ارائه دهد. اگر اینویزیلاین مناسب نباشد، ارتودنسی سنتی هنوز هم می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 • فشردگی و فاصله بیشتر از پنج میلی متر بین دندان ها.
 • مال اکلوژن های اسکلتی.
 • اختلافات مربوط به رابطه مرکزی- انسداد مرکزی (نحوه نزدیک شدن مفاصل فک بالا و پایین و عضلات فک به یکدیگر).
 • دندان هایی که به شدت چرخیده اند.
 • اپن بایت در جلو و پشت دهان که باید بسته شود.
 • دندان هایی که نوک آنها به شدت منحرف شده است.
 • از دست رفتن چند دندان در فک های بالا یا پایین.

هزینه ارتودنسی نامرئی

ما درک می کنیم که هزینه یک نکته مهم است. هزینه درمان ارتودنسی با اینویزیلاین توسط ارتودنتیست های مختلف متفاوت است و ممکن است به پیچیدگی مشکل و دوره درمان شما بستگی داشته باشد. علاوه بر این، ارتودنتیست های مختلف هزینه های مشاوره متفاوتی دریافت می کنند. برخی ممکن است معاینات اولیه را رایگان ارائه دهند در حالی که برخی دیگر ممکن است هزینه ای دریافت کنند.

بعلاوه، هر دندانپزشک یا ارتودنتیست ممکن است طرح های پرداخت متفاوتی را ارائه دهد که ممکن است به این معنا باشد که به پرداخت کل مبلغ از قبل نیازی نیست. اگر بیمه دندانپزشکی شما ارتودنسی را تحت پوشش قرار می دهد، ممکن است درمان با اینویزیلاین به اندازه بریس های سنتی تحت پوشش قرار گیرد. با این حال، از آنجا که مزایای پزشکی ارائه شده توسط شرکت های بیمه مختلف متفاوت است، باید با ارائه دهنده بیمه سلامت خود مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.